Tipy na výlety - Skalica
Inšpirujte sa tipmi na výlety v tejto samospráve alebo sa pozrite na výlety v inom meste či obci.
Rotunda sv. Juraja
Tip samosprávy
Pôvodne románska stavba pochádza pravdepodobne z prelomu 12. a 13. storočia (najnovšie sa však uvádza i prvá polovica 11. storočia). V neskorších dobách bola goticky a barokovo prestavaná. Horná časť, spojená s opevnením, plnila obrannú funkciu, spodná časť slúžila ako kaplnka.
Viac informácií

Mlyn bratov Pilárikových
Tip samosprávy
Pôvodne vodný mlyn v 20-tych rokoch kúpili bratia Pilárikovci. Starý mlyn zbúrali a postavili nový moderný trojposchodový na elektrický pohon. Mlyn potom desaťročia slúžil Skaličanom i okolitým obciam až do roku 1962, kedy bol definitívne zatvorený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.
Viac informácií

Kalvária v Skalici
Tip samosprávy
Na najvyššom bode v severnej časti mesta Skalica sa rozprestiera krásna klasicistická kalvária. Bola vybudovaná jezuitmi v rokoch 1703-1710 na mieste pôvodného stredovekého hrádku s oválnym pôdorysom, ktorého opevnenie bolo tvorené priekopou a valom. Kalvária je tradične tvorená štrnástimi murovanými zastaveniami s výjavmi z Krížovej cesty, ktoré sú symetricky rozmiestnené po obvode návršia. Z Kalvárie sa naskytá prekrásny výhľad na panorámu Skalice. Lokalita je vhodná pre všetkých, nakoľko ponúka príjemnú a nenáročnú prechádzku.

Jezuitský kostol a podzemné krypty
Tip samosprávy
Z umelecky hodnotnej výzdoby kostola sa zachovala architektúra a štuková výzdoba hlavného oltára, časť fresiek v bočnej kaplnke Panny Márie, kde sa nachádza vchod do krýpt a oltárny obraz, ktorý patrí k najväčším na Slovensku. V roku 2011 prešiel komplexnou rekonštrukciou a dnes je dominantou kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v Skalici.

Kúpalisko Zlatnícka dolina
Tip samosprávy
Letné kúpalisko sa nachádza v blízkosti bývalého kráľovského mesta Skalica. Letné kúpalisko je súčasťou rekreačného komplexu. Pekne upravený a čistý areál disponuje tromi bazénmi, ktoré počas letných mesiacov poskytujú ten pravý relax a osvieženie. Pre aktívnych plavcov je určený 50 -- metrový plavecký bazén, rekreanti a neplavci si môžu užívať vodnú zábavu v neplaveckom bazéne s toboganom a pre detičky je vyhradený detský bazén aj s malou šmykľavkou.

Baťov kanál - Prístav Skalica
Tip samosprávy
Baťov kanál vznikol v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia. S jeho plavebným využitím sa nepočítalo. Neskôr sa používala na prepravu uhlia. Svoj oficiálny názov „Baťov kanál“ dostal 1. mája 1960 za účasti Tomáša Baťu ml. a obnovil sa tak ľudový názov „Baťák“. Plavebná trasa Baťovho kanála začína v Čechách prístavom v Otrokoviciach (v Baťove) a končí na slovenskom území v prístave v Skalici, ktorá bola súčasťou už od začiatkov jeho budovania. Prístav v Skalici vám dnes ponúka možnosť zapožičať si loď a plaviť sa touto vodnou cestou. Taktiež ponúka možnosť výletných plavieb pre školy a organizované skupiny.

Františkánsky kostol Sedembolestnej Panny Márie a kláštor
Tip samosprávy
Budovy kostola i kláštora boli v uplynulých storočiach niekoľkokrát prestavované a rozširované. Ku komplexu dnes patrí okrem kláštornej budovy, kostola, tzv. rajského dvora aj tzv. Čierna kuchyňa, kde sa pripravuje Skalický trdelník tradičným spôsobom.

Dom kultúry
Tip samosprávy
Secesná budova sa dodnes zachovala v pôvodnom stave. Projekt spracoval architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa inšpiroval ľudovým staviteľstvom. Stavbu zdobí vonkajšia mozaiková dekorácia od Mikoláša Aleša, steny a oponu veľkej divadelnej sály zdobia maľby s figurálnou tematikou od Jožu Úprku a Antoša Frolku. V časti prvého poschodia sa nachádza stála expozícia Záhorského múzea a galéria Júlia Korezsku.

Fársky kostol sv. Michala Archanjela a veža kostola
Tip samosprávy
Pôvodne jednoloďový kostol bol v období neskorej gotiky prestavaný na trojloďovú baziliku. Kostol viackrát vyhorel, bol prestavovaný a opravovaný. Pôvodnú stavbu dopĺňa mohutná veža, ktorá ponúka výhľad na Skalicu a jej okolie.

Ľadovňa
Tip samosprávy
Ľadovňa sa v minulosti používala na uschovanie potravín. Ľad do ľadoví sa na psích záprahoch zvážal z priľahlých vodných plôch. Komplex mestských ľadovní a pivníc patrí k významným a atraktívnym dokladom novovekých dejín skalického mestského hospodárstva a je vzácnou technickou pamiatkou

Kostol sv. Pavla Pustovníka a paulínsky kláštor
Tip samosprávy
Neskorobarokový komplex postavili príslušníci rádu sv. Pavla Pustovníka v rokoch 1715 - 1725. Kostol sa v súčasnosti nevyužíva na cirkevné účely, kláštor je v súkromnej držbe. Mobiliár lode kostola je neskorobarokový a pochádza z 1. polovice 18. storočia.

Evanjelický kostol
Tip samosprávy
Tolerančný klasicistický kostol s prvkami neskorého baroka. V roku 1938 k nemu bola pristavaná veža podľa projektu arch. Dušana Jurkoviča s nápisom „Pamiatke Komenského 1650“. Interiér kostola má klasicistickú drevenú výzdobu.

Kostol Najsvätejšej Trojice a kláštor milosrdných bratov
Tip samosprávy
Kostol najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1645 - 1650 pôvodne ako evanjelický. Po prestavbách a rozšírení podľa projektu M. M. Harminca slúži objekt kláštora naďalej ako nemocnica. V celku je kostol Najsvätejšej trojica je vzácnou pamiatkou barokového umenia.

Expozícia kníhtlače
Tip samosprávy
Začiatok tlačiarenstva v Skalici je možné datovať do začiatku 70. rokov 17. storočia, kedy jezuiti založili kníhtlačiareň. Tú si v roku 1760 odkúpil Václav Šulc a neskôr predal Jozefovi Antonínovi Škarniclovi. S ním sa v roku 1769 začala história Škarniclovskej tlačiarne, kedy sa štyri generácie tejto rodiny (skoro 130 rokov) stali súčasťou slovenskej národnej kultúry.
